Νοε23

29ος ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

ΜΕΓΑΛΟ ΡΕΚΟΡ ΑΓΩΝΑ

Με ένα μεγάλο ρεκόρ αγώνα ολοκληρώθηκε χτες, Κυριακή 13 Νοεμβρίου, ο 29ος Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών. Ο Μαροκινός Abdelkerim Boubker έκανε την έκπληξη και βελτίωσε κατά ένα ολόκληρο λεπτό το προηγούμενο ρεκόρ τερματίζοντας άνετα πρώτος σε 2:11:40. Δυστυχώς η προσπάθεια του δεν ήταν αρκετή για να σπάσει και το ρεκόρ διαδρομής του Stefano Baldini από τον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004.

Η φετινή διοργάνωση ίσως να ήταν και η πιο δύσκολη όλων των εποχών και αυτό όχι βέβαια εξαιτίας του άσχημου καιρού της αγωνιστικής ημέρας. Η οικονομικές συνθήκες και το ασταθές πολιτικό σκηνικό μόνο σύμμαχος δεν ήταν στην προσπάθεια να διατηρηθεί το υψηλό επίπεδο του χρυσού μαραθωνίου του 2010. Ο καιρός μας τα χάλασε κυριολεκτικά από το βράδυ πριν τον αγώνα, όπου ο δυνατός αέρας ξήλωσε την αψίδα του τερματισμού. Τελικά αποφασίστηκε για λόγους ασφαλείας να μην στηθούν πανό και αυτό συνετέλεσε στο “γυμνό” θέαμα των εκκινήσεων 5-10χλμ και του τερματισμού. Σε γενικές γραμμές τα πράγματα κύλησαν ομαλά, αν και τα μικροπροβλήματα ήταν αναπόφευκτα.

Τουλάχιστον ο Boubker δικαίωσε το αγωνιστικό μέρος τον σχεδιασμό που είχε γίνει για να επιτευχθεί αυτό το ρεκόρ. Δεύτερος τερμάτισε ο Κενυάτης Sammy Chumba (2:13:27) και τρίτος ο Αιθιοπας Daniel Gatheru (2:16:12). Ο νικητής του 29ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας δήλωσε: Είμαι πολύ ευχαριστημένος που μπροστά στο ελληνικό κοινό, στον χώρο που κέρδισε ο Σπύρος Λούης κατόρθωσε να κάνω μια πολύ καλή εμφάνιση και να πετύχω έναν από τους καλύτερους χρόνους της κλασικής μαραθώνιας διαδρομής. Θα έρθω και του χρόνου. Πρώτος Έλληνας ήταν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος στην 7η θέση με 2:24:10 *.

Στις γυναίκες τα πάν η Elfeneshe Melkamu από την Αιθιοπία και η Kamila Khanirova απο την Ουκρανία έκαναν όλον τον αγώνα μαζί ξεκαθαρίζοντας τις διαφορές τους στην τελική ευθεία. Εκεί νικήτρια ήταν η Melkamu με 2:35:25, αφήνοντας την Khanirova δεύτερη με 2:35:31. Αρκετά πιο πίσω τρίτη τερμάτισε η Τυνήσια Amira Benamor με 2:42:15. Η πρώτη αθλήτρια δήλωσε πως «παρότι που δεν είμαι συνηθισμένη σε ανάλογες καιρικές συνθήκες έκανα καλύτερη κούρσα από αυτή που περίμενα». Πρώτη Ελληνίδα ήταν η Σοφία Ρήγα στην 5η θέση με 2:45:43.*